next steps

Waldorf Watch: Sprachfest 2017

On Saturday, March 22nd, the Long Island chapter of the American Association of Teachers of German (AATG) held its 28th annual Sprachfest, a language festival fostering the learning and sharing of German language skills and cultural events. Hauppauge High School hosted this year’s Sprachfest with over 300 students from 14 schools across Long Island in attendance. Besides the academic competitions, Sprachfest was filled with cultural events, baked goods (including a beautiful display of gingerbread houses created by students), artwork, and music.

The Waldorf School of Garden City participated with 39 students from the 7th through 12th grades under the guidance of Juliane Schneider. The following results reflect the enthusiasm and hard work of the students who were able to attend:

7th Grade:

Chloe Mak 1st place Baking
Flora Meredith 1st place Baking & 2nd place Spelling Bee 7
Jordan Henry 1st place Baking & Honorary Mention Individual Poetry 7
Fransesca Fraim 1st place Baking & Honorary Mention Individual Poetry 7
Ellen Bucalo 3rd place Baking & Honorary Mention Group Poetry 7
Colin Li 1st  place Vocabulary Bee 7 & 1st place Spelling Bee 7
Elizabeth Sokolov 1st place Geography Bee 7
Sanaalee Troupe 2nd place Geography Bee 7
Joshua Wang 1st place Number Bee 7
Margo Cheney Honorary Mention Group Poetry 7
Dhjinie Louis Honorary Mention Group Poetry 7
Isabella Seminario Honorary Mention Individual Poetry 7

8th Grade:

Joanna Seremetis 3rd place Baking & 1st place Group Poetry 7/8
Clara Steuer 2nd place Vocabulary Bee 8 (tie)
Jordan Black 2nd place Vocabulary Bee 8 (tie) & 1st place Group Poetry 7/8
Celeste Parks 2nd place Spelling Bee 8 & 1st place Geography Bee 8
Sophia Conrad 1st place Culture Bowl Team 7/8 & 1st place Individual Poetry 7/8
Sophie Rhall 1st  place Culture Bowl Team 7/8
Dylan DeRosa 1st  place Culture Bowl Team 7/8
Jadyn Mardy 3rd place Individual Poetry 7/8 & 1st place Group Poetry 7/8
Henry Bertoni 1st place Group Poetry 7/8
Lana Agoncillo 1st place Group Poetry 7/8
Sara Yuan 1st place Group Poetry 7/8

 9th Grade:

Daniella Kata 1st place Geography Level III,  9, 2nd place Individual Poetry 9/10 & 1st place Group Poetry 9/10
Dev Krishnasastry 2nd place Spelling Level I, 9 & 1st place Group Poetry 9/10
Mia Ver Pault 1st Spelling Bee Level II, 9/10 & 1st place Group Poetry 9/10
Samantha Cumberbatch 2nd place Number Bee Level II, 9/10 & 1st place Group Poetry 9/10
Owen Chernoff 1st place Vocabulary Bee Level I, 9 & 1st place Group Poetry 9/10

 10th  Grade:

Noah Negri 1st place Geography III, 10

12th Grade:

Nzingha  Helwig 1st place Individual Poetry
Ardo Ali 2nd place Individual Poetry & 1st place Geography IV, 12

Special thanks from Juliane Schneider to:

  • Mr. Fallu and Mrs. VerPault for chaperoning this event
  • Ms. Cimino and Mr. Reynolds for their flexibility during the preparations
  • Ms. Kully for arranging coverage for me
  • All  the teachers who covered my classes during preparation
  • Mr. Reynolds for being at the event to support his students and me
  • Ramona Owens, Ariadna Jones, Kyoko Zepeda, Nina Mullane, Kevin Padilla, Donna Buchbauer, Fred Rhoads, and Victor Rivera for assisting in the logistics of this event
  • Ms. Solomon, Mr.Fallu, Ms. VerEcke and Mrs. VerPault for theirhelp preparing paperwork and T-Shirts
  • Ms. Conrad for making copies
  • All the parents who supported their children
  • All students who attended and supported their classmates in their competitions
  • All the students who represented our school with their enthusiasm, effort, and achievements.